" خود کنترلی یکی از خصلت‌های افراد موفق"

" خود کنترلی یکی از خصلت‌های  افراد موفق" 

کتابی را در دست داشتم که به مهم‌ترین خصوصیات شخصیت‌های موفق پرداخته بود، یکی از زیباترین آن‌ها بحثی بود به اسم:

"خودکنترلی"

داشتن نظم و انضباط یک اصل مهم برای موفقیت در همه زمینه‌ها و آزاد زندگی کردن است.

یک از خودشما: "در زندگی روزانه خود از نظم و انضباط برخوردار هستید؟"

سال‌های زیادی مردم  فکر می‌کردند که فقط افراد به خصوصی از به قدرت و توانی‌ای خودکنترلی می‌رسند و بقیه‌ی مردم را فاقد چنین ویژگی‌ای می‌دانستند. اما امروزه می‌دانیم که این نوع خصلت‌ها، نوعی مهارت هستند که همه افراد قابلیت یادگیری آن رادارند. درست مثل یادگیری یک هنر و یا یک‌زبان خارجی.

همیشه نوعی کنترل بر روی زندگی افراد وجود دارد. این کنترل می‌تواند خارجی، یعنی کنترل از بیرون مثل؛ کنترل شدن از طریق افراد و یا شرایط و یا درونی باشد. ولی به‌هرحال کنترل وجود دارد. اگر فرد خودش کنترل خود را به عهده نگیرد لاجرم تحت کنترل بیرونی قرار خواهد گرفت. و این نوعی کنترل تحمیلی است.

هیچ‌کس قربانی شرایطش نیست، هیچ‌کس مجبور به تحمل کنترل‌های تحمیل‌شده نیست.مگر اینکه موضوعات را قبول بکند و خود را محدودشده ببیند. همه می‌توانند کنترل زندگی خود را بر عهده بگیرند. با خودتان صادق باشید، این شما هستید که انتخاب می‌کنید چگونه زندگی کنید. این شمایید که تمام شرایط فعلی زندگی‌تان را قبول کرده‌اید. اگر دوست ندارید می‌توانید آن را تغییر دهید. می‌توانید شرایطی را که دلخواه شما نیست قبول نکنید و به تغییر شرایطتان اقدام کنید. شما صاحب‌اختیار و اراده هستید. گاهی شرایط زندگی‌تان را دوست ندارید و وانمود می‌کنید که دیگران زندگی شمارا اداره می‌کنند. ولی این‌گونه نیست، این شما هستید که زندگی خودتان را اداره می‌کنید.

سعادت بشر به نظم و انضباط و خودکنترلی بستگی دارد.

در زندگی‌نامه‌ی بسیاری از افراد موفق دیده می‌شود که این افراد به‌واسطه‌ی محدودیتی که ایجادشده، خواه این محدودیت از بیرون بر آن‌ها تحمیل‌شده باشد و یا اینکه خودشان این محدودیت را برای خود ایجاد کرده‌اند، به موفقیت رسیده‌اند. موفقیت در همه‌ی موارد زندگی نیازمند تلاش و برنامه‌ریزی است و لازمه‌ی اجرای این برنامه‌ریزی داشتن نظم و خودکنترلی است. به عبارتی بدون داشتن نظم و خودکنترلی عبور از دوران گذار و رسیدن به هدف و موفقیت ممکن نیست.

ازآنجایی‌که نظم و خودکنترلی در کارها بسیار مهم است می‌توانید این تعهد را به‌گونه‌ای خارجی در خود ایجاد کنید. مثلاً می‌توانید به این فکر کنید که رقبایتان در حال سبقت گرفتن از شما هستند و پرتلاشتان بیفزایید. البته بهترین راه، پی بردن به اهمیت خودکنترلی و نظم است که می‌تواند درراه موفقیت کارساز باشد.

نقطه‌ی مقابل خودکنترلی و نظم، نوعی هرج‌ومرج و شلختگی است. اغلب مردم فکر می‌کنند که نداشتن نظم و انضباط و خودکنترلی یعنی آزادانه زندگی کردن و انجام دادن هر کاری که دوست داشته باشند و آن را نوعی خلاقیت به شمار می‌آورند. هر چه دوست دارند می‌خورند، می‌نوشند، و هر کاری که دوست دارند انجام می‌دهند و خوش می‌گذرانند، و بعد از مدتی می‌بینند که هیچ پیشرفتی نداشته‌اند، چاق شده و بدنشان بدفرم شده و تازه به فکر تناسب‌اندام می‌افتند. باکمی دقت متوجه می‌شویم که خوشبختی با خودکنترلی رابطه‌ای بسیار نزدیک دارد و این بی‌نظمی نیست که موجب آزادی می‌شود بلکه برعکس نظم و انضباط است که ما را به آزادی می‌رساند.

خودکنترلی را می‌توان تفاوت میان لذت بردن و خوشبختی تعریف کرد. لذت بردن احساسی موقتی و گذرا است. مثلاً زمانی که در شهربازی سوار یک چرخ‌وفلک هیجان‌انگیز می‌شوید، احساس سرخوشی دارید و بسیار لذت می‌برید. ولی این لذت تا زمانی ادامه دارد که شما سوار بر آن دستگاه هستید و نهایتاً تا چند ساعت دیگر می‌تواند ادامه داشته باشد. حتی لذت بردن می‌تواند به ناراحتی هم منجر شود مثل زمانی که از خوردن چیزی مثل شیرینی لذت می‌برید. این لذت هم موقتی است و اگر زیاده‌روی شود می‌تواند موجب چاقی و حتی بیماری شود. در این صورت نه‌تنها باعث خوشی نشده بلکه در درازمدت موجبات رنجش و ناراحتی را فراهم ساخته است. در هیچ‌کدام از این مثال‌ها لذت، باعث خوشبختی نمی‌شود.

خوشبختی یک احساس پایدار و ادامه‌دار است. و آگاهی به تفاوت میان خوشبختی و لذت، بسیار ارزشمند و ضروری است. تفاوت میان این دو موضوع، تفاوتی است که میان افراد بالغ و نابالغ وجود دارد. افراد نابالغ عموماً به دنبال لذت می‌روند درحالی‌که افراد بالغ، آگاه و خویشتن‌دار هستند. آن‌ها کارهایی را انجام می‌دهند که در درازمدت برایشان خوشبختی بیافریند و در مقابل لذت‌های لحظه‌ای خویشتن‌دار هستند. خودکنترلی قدرتی است که افراد در درون خود ایجاد می‌کنند و با این توانمندی است که می‌توانند به اهدافشان دست یابند.

افراد کارآفرین و خویش‌فرما دارای نظم و انضباط فردی و خودکنترلی هستند. چون بدون داشتن چنین خصلتی پیشرفت میسر نمی‌شود. این‌یک اصل مهم و ضروری برای موفقیت است.

خود کنترلی

نویسنده: سپید

لطفا این مطالب را هم مشاهده نمایید:

دوره حضورقدرتمندانه در جامعه قسمت پنجم: "نحوه حفظ خونسردی"

" تمرکز بر داشته ها"

"دوره کامل بهبود عزت نفس و اعتماد به نفس"


 

  690        0        رایگان       بازدید : 1842
بازدید : 1825
بازدید : 1775
بازدید : 1406
لطفا برای پیوستن به جمع خردمندان در خبرنامه ثبت نام کنید