"چگونه مراقبه (مدیتیشن) کنیم"

"چگونه مراقبه (مدیتیشن) کنیم"

مراحل مدیتیشن یا مراقبه از جمله سوالات مهم برای افرادی است که دنبال روشی برای آرامش هستند.

مدیتیشن یک تکنیک ذهن بدن است که در آن شخص به‌آرامی توجه را به درون می‌برد تا به آرامش جسمی و ذهنی دست پیدا کند. اکثر انواع مدیتیشن از تمرینات مذهبی شرقی به‌خصوص از هند، چین و ژاپن به غرب رفته است. تنها در سه دهه اخیر است که این تکنیک‌ها به‌طورجدی برای دستیابی به‌سلامتی، بخصوص برای درمان استرس و کاهش دردهای مزمن به کار می‌رود. مدیتیشن یکی از بهترین روش‌های طب مکمل است و نشان داده‌شده که مزیت‌های بی‌شماری در تأمین و حفظ سلامتی دارد. این تکنیک خصوصاً در درمان بیماری‌های قلبی مفید است. مدیتیشن در زمان شروع استفاده از مراحل قانون جذب می‌تواند کمک به ارسال فرکانس‌های مناسب به جهان هستی نماید.

مقاله زیر در سه قسمت، نکات مهمی را در رابطه با مدیتیشن یا مراقبه در اختیار شما قرار می‌دهد.

قسمت اول: شرایط عمومی مراقبه (مدیتیشن)

هدف از مراقبه(Meditation) ، تمرکز و آرام کردن ذهن است. که درنهایت ذهن را به سطح بالاتری از آگاهی و آرامش درونی می‌رساند. مدیتیشن یک عمل باستانی است، دانشمندان همچنان در حال کشف مزایای آن هستند. متخصصان مغز و اعصاب دریافته‌اند که مدیتیشن منظم، درواقع مغز را به شیوه‌ای تغییر می‌دهد که می‌تواند به شما کمک کند تا احساساتتان را کنترل کنید، تمرکز کنید، استرستان را کاهش دهید، و حتی با افراد اطراف خود ارتباط بهتری برقرار کنید. ممکن است این کار در ابتدا دشوار به نظر بیاید، اما با یادگیری اصول مراقبه، شما می‌توانید سفر خود را در مسیر روشنگری و سعادت آغاز کنید. با تمرین، شما قادر به رسیدن به احساس آرامش و صلح می‌شوید، بدون اینکه ازآنچه در اطراف شما اتفاق می‌افتد تأثیر بگیرید.

مرحله اول: یک محیط آرام را انتخاب کنید

 

یک محیط آرام را انتخاب کنید

 

یک محیط آرام را انتخاب کنید. مراقبه باید در یک مکان آرام انجام شود تا بتوانید تمرکز کنید و حواستان پرت نشود و در حین مراقبه کسی مزاحمتان نشود. مدت‌زمان مراقبه بین پنج دقیقه تا نیم ساعت است. لازم نیست که مکانتان خیلی بزرگ باشد،حتی یک نیمکت بیرون از منزل هم می‌تواند مکانی برای مراقبه باشد.

برای افراد تازه‌کار جلوگیری از حواس‌پرتی‌های خارجی بسیار مهم است. تلویزیون، تلفن‌ها یا سایر وسایل پرسروصدا را خاموش‌کنید. اگر موسیقی پخش می‌کنید، آهنگ‌های تکراری را انتخاب کنید تا تمرکزتان را از دست ندهید. اگر بتوانید صدای جریان آب را در محلتان ایجاد کنید، مثل‌اینکه در کنار چشمه‌ای قرارگرفته‌اید، بسیار مؤثر است زیرا صدای جریان آب آرامش‌بخش است.

نیازی نیست که فضای مدیتیشن کاملاً ساکت باشد و نیازی به استفاده از گوش بند نیست. مثلاً صدای یک ماشین چمن‌زنی نباید از مراقبه‌ی مؤثر شما جلوگیری کند. در حقیقت شنیدن این‌گونه صداها و توانایی اهمیت ندادن به آن‌ها به‌گونه‌ای که بر افکار شما تأثیر نگذارند جزء مهمی از مراقبه است.

در خارج از ساعات کاری به‌جای قرار گرفتن در یک جای شلوغ و پرسروصدا یک محل دنج پیدا کنید مثلاً زیر یک درختی که اطرافش خلوت است و یا چمن‌زار خلوت بنشینید.

 

مرحله دوم: لباس‌های راحت بپوشید

 

لباس های راحت بپوشید

لباس‌های راحت بپوشید چون لباس‌های تنگ ازلحاظ فیزیکی مانع آرامش می‌شوند. لباستان باید شل و راحت باشد و کفش به پا نداشته باشید. اگر محل مراقبه شما خنک باشد یک لباس گرم بپوشید زیرا نباید در ضمن مراقبه حس سرما و سرماخوردگی داشته باشید. اگر مکانتان برای پوشیدن لباس‌های راحت مناسب نیست سعی کنید حداقل کفش‌هایتان را درآورید.

 

مرحله سوم: مدت‌زمان مراقبه را مشخص کنید

مدت زمان مراقبه را مشخص کنید

 

قبل از اینکه شروع کنید، باید تصمیم بگیرید که چه مدت مراقبه می‌کنید. 20دقیقه و دو بار در روز نظر متخصصان این امر است، ولی برای مبتدیان 5 دقیقه و یک‌بار در روز کافی است.

شما باید هرروز در همان زمان مشخص مراقبه کنید، چه اول صبح یا در ساعت ناهار، 5 دقیقه و یا 20 دقیقه، کنید، سعی کنید مدیتیشن روال منظم روزانه خود را داشته باشد. وقتی‌که زمان مشخصی را برای این کار اختصاص دادید سعی کنید که آن را حفظ کنید. برای موفقیت در مراقبه زمان و تمرین لازم است. مهم‌ترین چیز تلاش است. زمان مراقبه را حتماً توسط ساعت و یا هر چیز دیگری یادآوری کنید.

 

مرحله چهارم: حرکات کششی ساده‌ای انجام بدهید

حرکات کششی ساده ای انجام دهید

 

حرکات کششی، مراقبه شامل نشستن در یک نقطه برای یک دوره زمانی مشخص است، بنابراین مهم است قبل از شروع هرگونه تنش را رفع کنید. چند دقیقه تمرین کشش سبک می‌تواند به شما کمک کند بدن و ذهن خود را برای مراقبه آماده کنید. همچنین شمارا از تمرکز بر روی نقاطی که در اثر مراقبه ممکن است دردناک بشوند، می‌رهاند.

به یاد داشته باشید که تمرینات کششی باید گردن، شانه‌ها و پایین‌دستتان را شامل شود، مخصوصاً اگر در مقابل کامپیوتر نشسته باشید. کشش پاهایتان، با تأکید برکشش ران‌ها، می‌تواند هنگامی‌که در موقعیت لوتوس( چهارزانو و دست‌ها به‌صورت حلقه‌ای) مراقبه می‌کنید، مفید باشد. اگر از قبل با حرکات کششی آشنایی ندارید، قبل از مدیتیشن، روش‌های مختلف کششی را یاد بگیرید.

 

مرحله پنجم: در وضعیت راحتی بنشینید

در وضعیت راحتی بنشینید

 

نشستن در موقعیت راحت بسیار مهم است، بنابراین مهم‌ترین هدف شما یافتن بهترین موقعیت است. به‌طور سنتی، مدیتیشن با نشستن روی یک کوسن روی زمین در موقعیت لوتوس( به‌صورت استوار، پاها به‌صورت چهارزانو و دست‌ها به‌صورت حلقه‌ای) یا موقعیت نیمه لوتوس تمرین می‌شود، اما اگر شما در پاها، ناحیه کمر و عقب، انعطاف‌پذیری دارید، این موقعیت می‌تواند ناراحت‌کننده باشد. باید موقعیتی داشته باشید که به حالت متعادل، کشیده و صاف بنشینید.شما می‌توانید بر روی یک بالش، صندلی یا نیمکت مدیتیشن بنشینید.

هنگامی‌که روی صندلی نشسته‌اید، ستون فقراتتان باید کاملاً صاف باشد می‌توانید روی صندلی یک بالشتک کم‌عمق قرار دهید.

شما همچنین می‌توانید از یک نیمکت مدیتیشن استفاده کنید، می‌توانید چیزی را زیر آن قرار دهید تاکمی به سمت جلو خم باشد.

هنگامی‌که به‌درستی نشسته‌اید، روی پشت خود تمرکز کنید. از پایین شروع کنید و در مورد هر یک از مهره‌ها در ستون فقرات خود تمرکز کنید.

مهم‌ترین چیز این است که شما راحت، آرام و متعادل باشید، می‌توانید دسته‌ای خود را در جیب خود، کف دسته‌ای خود را به سمت بالا، دست راست را در بالای سمت چپ قرار دهید. یا اینکه دستانتان را روی زانویتان بگذارید.

 

مرحله ششم:چشمانتان را ببندید

 

چشمانتان را ببندید

 

چشمانت را ببند. مراقبه می‌تواند با چشم‌باز یا بسته انجام شود. به‌عنوان یک مبتدی، برای جلوگیری از حواس‌پرتی بهتر است با چشم‌بسته مراقبه کنید.البته هنگامی‌که به تمرین عادت کردید، می‌توانید تمرین را با چشمان باز انجام دهید.

هنگامی‌که چشم خود را باز 

 

نگه می‌دارید، لازم نیست آن‌ها را "نرم" و متمرکز بر روی چیز خاصی نگه‌دارید، هدف این است که احساس آرامش کنید.

 

قسمت دوم: مراحل انجام تمرینات مراقبه (Meditation)

 

مرحله اول: به نحوه تنفستان توجه کنید

به نحوه ی تنفستان توجه کنید

 

تنفس خود را دنبال کنید. اساسی‌ترین و جهانی‌ترین فن‌های مراقبه، تفکر تنفس، است. نقطه‌ای را روی ناف خود انتخاب کنید و ذهن خود را روی آن متمرکز کنید. وقتی‌که  نفس می‌کشید، روی شکم خود و روی نقطه‌ی انتخابی تمرکز کنید. کاملاً عادی نفس بکشید.

می‌توانید تصویرسازی کنید و روی تصاویر ذهنی خود تمرکز کنید. مثلاً تصور کنید یک قایق یا یک کشتی روی شکم شما قرار دارد و با هر دم و بازدم این کشتی با امواج به این‌سو و آن‌سو می‌رود و یا یک سکه را تصور کنید که روی شکمتان قرار دارد و بالا و پایین می‌رود. نگران نباشید اگر ذهن شما در شروع  کار سرگردان است. شما مبتدی هستید و مدیتیشن تمرین می‌خواهد. فقط تلاش کنید روی تنفستان تمرکز کرده و به چیز دیگری فکر نکنید.

 

مرحله دوم: ذهنتان را خالی کنید

ذهنتان را خالی کنید

 

باید سعی کنید ذهنتان را پاک‌کنید و یا روی یک‌چیز تمرکز کنید. اگر مبتدی هستید می‌توانید روی یک‌چیز قابل‌دیدن تمرکز کنید به‌مرورزمان می‌توانید با پیشرفت ذهنتان را کاملاً پاک‌کنید.

 

مرحله سوم: از تکرار مانترا یا ذکری آرام‌بخش استفاده کنید

 

از تکرار مانترا یا ذکری آرام بخش استفاده کنید

مانترا یک یا چند کلمه است که دارای قدرت روحی معنوی خاصی است و به‌صورت ذکر برای انجام مراقبه و... استفاده می‌شود. مانترا واژه‌ای سانسکریت است که از دو کلمه "مان" و "ترا" تشکیل‌شده ، مان یا ماناس به معنای ذهن ، و "ترا" که از کلمه تریاتی می‌آید معنای که حدودی آزاد کردن را دارد.

تکرار یک آهنگ یا سرود(مانترا) یکی دیگر از روش‌های رایج مدیتیشن است که شامل تکرار یک آهنگ (صدا، کلمه یا عبارت) است تا زمانی که ذهن آرام شده و وارد حالت عمیق و متفکرانه شود. هر چیزی را می‌توانید به‌عنوان آهنگ مدیتیشن انتخاب کنید به شرطی که به یادآوردنش آسان باشد.

بعضی از آهنگ‌های خوب شامل کلماتی مانند: یگانه، صلح، آرامش و سکوت است. اگر می‌خواهید از روش‌های سنتی‌تر استفاده کنید، می‌توانید از کلمه "Om" استفاده کنید که نماد آگاهی است. یا شما می‌توانید عبارت "Sat، Chit، Ananda،" یعنی "وجود، آگاهی، سعادت" را استفاده کنید.

در سانسکریت، کلمه مانترا به معنای "ابزار ذهن" است. مانترا ابزاري است که موجب ارتعاش در ذهن می‌شود، به شما اين امکان را می‌دهد که از افکار خود جدا شويد و به حالت عمیق‌تری از آگاهي وارد شويد.

صدای ماندگاری را به‌طور مداوم تکرار می‌کنید و اجازه می‌دهید کلمه یا عبارت به ذهن شما رسوخ کند. نگران نباشید اگر ذهن شما سرگردان است، فقط توجه و تمرکز خود را بر تکرار کلمه متمرکز کنید.

زمانی که به سطح عمیق آگاهی وارد می‌شوید، ضرورت ندارد که تکرار مانترا را ادامه دهید.

(نکته : می‌توانید یک نمونه مانترا را ازاینجا بشنوید

نمونه مانترا om mani padme hum

مانترا مانند ذکری الهی است که عارفان انجام می‌دهند، می‌توانید به‌جای آن ذکری الهی را تکرار کنید)

 

مرحله چهارم: بر روی یک شیء بصری ساده تمرکز کنید

 

بر روی یک شیء بصری ساده تمرکز کنید

 

در یک روش مشابه می‌توانید از یک شیء ساده بصری برای تمرکز ذهن خود استفاده کنید و به سطح آگاهی عمیق‌تر برسید. این‌یک نوع مدیتیشن چشمی است که بسیاری از متخصصان آن را مفید می‌دانند.

شی‌ء بصری می‌تواند هر چیزی باشد. شعله یک شمع روشن می‌تواند بسیار دلپذیر باشد. یا وسایل دیگری از قبیل یک کریستال و یا یک گل .

جسم را در مقابل چشمتان قرار دهید، تا لازم نباشد سر و گردن خود را برای دیدن آن به فشار بیندازید. تا زمانی که چشم‌انداز محیطی شما کم شود و جسم، چشم‌انداز شمارا از بین ببرد، به آن نگاه کنید.

هنگامی‌که شما به‌طور کامل بر روی جسم تمرکز می‌کنید، باید آرامش عمیق را احساس کنید.

 

مرحله پنجم: تجسم کنید

 

تمرین تجسم بکنید

 

تمرین تجسم یکی دیگر از روش‌های محبوب مدیتیشن است. که  شامل ایجاد یک مکان مسالمت‌آمیز در ذهن و کشف آن است تا زمانی که به آرامش کامل برسید. مکان می‌تواند هر جا که می‌خواهید باشد بااین‌حال، نباید کاملاً واقعی باشد. شما باید یک مکان منحصربه‌فرد را که برای شما شخصی شده است، تصور کنید.

مکان موردنظر شما می‌تواند یک ساحل گرم شنی، یک چمنزار پر از گل، یک جنگل آرام و یا یک اتاق نشیمن راحت با آتش سوزان باشد. هرجایی که انتخاب می‌کنید، آن را به پناهگاه خود تبدیل کنید.

هنگامی‌که به لحاظ ذهنی به پناهگاه خود وارد شدید، به خودتان اجازه دهید که آن را کشف کنید. برای "ایجاد" محیط اطراف خودکار نکنید. به نظر می‌رسد که آن‌ها در حال حاضر وجود دارند. فقط استراحت کنید و اجازه دهید جزئیات به ذهن شما برسند.

در مناظر، صداها و عطرهای اطراف خود نگاهی بیندازید. نسیم تازه را در برابر چهره‌تان احساس کنید یا گرما را از شعله‌های گرم. تا زمانی که می‌خواهید از فضای موجود لذت ببرید، در این صورت اجازه می‌دهید فضا به‌طور طبیعی گسترش‌یافته و ملموس‌تر شود. وقتی برای ترک مکان آماده‌اید، چندین نفس عمیق بکشید، سپس چشمان خود را بازکنید.

زمانی که مجازی تمرین می‌کنید، می‌توانید به همان مکان بازگردید یا می‌توانید به‌سادگی یک فضای جدید ایجاد کنید.

 

مرحله ششم: اسکن بدنتان را تمرین کنید

 

اسکن بدنتان را تمرین کنید

 

انجام اسکن بدن شامل تمرکز بر هر قسمت بدن فرد به‌نوبه خود، و آگاهانه آرامش یافتن از آن است. این‌یک روش مدیتیشن ساده است که به شما امکان می‌دهد ذهن را آرام کنید.

می‌توانید نشسته یا خوابیده این کار را انجام دهید، چشمانتان را ببندید و یک نقطه از بدن خود، مانند انگشتان پا، را انتخاب کنید. بر هر احساساتی که می‌توانید در انگشتان خود احساس کنید تمرکز کنید. تلاش کنید هرگونه تنش را دور کرده و در انگشتان احساس آرامش کنید. هنگامی‌که انگشتان پا کاملاً آرام است، به سمت بالا حرکت کنید و فرایند آرامش را تکرار کنید.

در امتداد بدن خود، به سمت بالا از پای خود به ساق پا، زانوها، ران‌ها، باسن، شکم، قفسه سینه، پشت، شانه‌ها، دست‌ها، انگشتان دست، گردن، صورت، گوش‌ها و بالای سرخود حرکت کنید. هر زمان که بخواهید در هر منطقه می‌توانید نگاهی به آن بیندازید.

پس از تکمیل آرامش هر بخش، به‌طور کامل روی بدنتان تمرکز کرده و احساس آرامش کنید. قبل از خروج از تمرین مدیتیشن، تمرکز خود را برای چندین دقیقه روی تنفستان قرار دهید.

 

مرحله هفتم:مدیتیشن چاکرای قلب را امتحان کنید.

 

مدیتیشن چاکرای قلب را امتحان کنید

 

چاکرای قلب یکی از هفت چاکراها است و به مراکز انرژی واقع در داخل بدن اطلاق می‌شوند. چاکرای قلب در مرکز قفسه سینه قرار دارد و با عشق، محبت، صلح و پذیرش همراه است. مدیتیشن چاکرای قلب شامل برقراری ارتباط با این احساسات و ارسال آن‌ها به جهان است.

برای شروع، چشمان خود را ببندید و کف دستان خود را به هم بمالید تا گرما و انرژی ایجاد کنید. سپس دست راست خود را در مرکز قفسه سینه و دست چپ خود را در بالای دست راست قرار دهید.

یک‌نفس عمیق بکشید و وقتی‌که نفستان را بیرون می‌دهید، کلمه یام را بگویید، که لرزش مربوط به چاکرای قلب است. همان‌طور که این کار را انجام می‌دهید، تصور کنید که یک انرژی سبز درخشان از قفسه سینه به کف دستتان بتابد.

این انرژی سبز عشق، زندگی و دیگر احساسات مثبت است که در آن لحظه احساس می‌کنید. هنگامی‌که آماده هستید، دستان خود را از قفسه سینه بردارید و آن انرژی را به‌صورت عشق به جهان بفرستید.

درون بدنتان تمرکز کنید، آیا میدان انرژی را در بدن خود احساس می‌کنید، به‌خصوص در دست‌ها و پاها؟ اگر شما آن را احساس نمی‌کنید، خوب است. اما فکر می‌کنم: چگونه می‌توانیم بخش‌های مختلف بدن را حرکت دهیم؟ این میدان انرژی است که در بدن ما جریان دارد. توجه شما به این حوزه انرژی نه‌تنها به شما کمک می‌کند که در حال بمانید، بلکه به شما کمک می‌کند که با جریان زندگی ارتباط برقرار کنید.

 

مرحله هشتم: مدیتیشن پیاده‌روی را شروع کنید

 

مدیتیشن پیاده روی را شروع کنید

 

مدیتیشن پیاده‌روی یک نوع مدیتیشن است که شامل مشاهده حرکت پاها و آگاهی از اتصال بدن شما به زمین است. اگر شما جلسات زیادی مدیتیشن انجام داده‌اید، ایده خوبی است که مدیتیشن‌های پیاده‌روی را امتحان کنید.

مکان آرامی را انتخاب کنید تا مدیتیشن پیاده‌روی خود را با تمرکز تمرین کنید. لازم نیست که فضای پیاده‌روی خیلی بزرگ باشد، اما باید حداقل هفت گام در یک خط مستقیم حرکت کنید. کفش‌های خود را در صورت امکان دربیاورید.

سر را با نگاه خود به سمت راست هدایت کنید و دستانتان را در مقابل خود قرار دهید. گامی آهسته با پای راست خود بردارید. هرگونه احساسی را فراموش کنید و سعی کنید روی حرکتتان تمرکز کنید. پس از انجام اولین گام و قبل از شروع بعدی، برای یک‌لحظه متوقف شوید. فقط یک‌پا باید در هر زمان خاص حرکت کند.

هنگامی‌که به پایان راه پیاده‌روی خود رسیدید، به‌طور کامل به‌پای‌خود متصل شوید. سپس با پای راست خود حرکت کنید و به اطراف بروید. با استفاده از حرکات آگاهانه و عمدی که قبلاً داشتید، در جهت مخالف حرکت کنید.

درحالی‌که تمرین مدیتیشن پیاده‌روی می‌کنید، سعی کنید روی حرکات پا تمرکز کنید و به هیچ‌چیز دیگری فکر نکنید. این تمرکز شدید شبیه نحوه تمرکز بر دم و بازدم شما در طی مراقبه تنفس است. سعی کنید ذهن خود را پاک‌کنید و روی اتصال پا و زمین تمرکز کنید.

 

قسمت سوم: مدیتیشن در زندگی روزانه

 

مرحله اول: هرروز در یک‌زمان مشخص مراقبه کنید

 

هر روز در یک زمان مشخص مراقبه کنید

 

سعی کنید هرروز در یک‌زمان مشخص مراقبه کنید. تمرین مدیتیشن روزانه کمک می کند که مدیتیشن بخشی از روال روزمره شما شود. اگر روزانه مدیتیشن کنید، مزایای آن را عمیق‌تر می‌کنید.

صبح زود زمان مناسبی برای مراقبه است، زیرا ذهن شما هنوز با فشار و نگرانی روزمره پر نشده است.

بلافاصله بعد از خوردن غذا مراقبه نکنید. چون ممکن است احساس ناراحتی کنید و تمرکزتان را از دست بدهید.

 

مرحله دوم: به کلاس‌های مدیتیشن بروید

 

به کلاس های مدیتیشن بروید

 

اگر می‌خواهید راهنمایی بیشتری کسب کنید، مدیتیشن را با یک معلم باتجربه انجام دهید. اگر می‌خواهید دستورالعمل گام‌به‌گام مدیتیشن را دریافت کنید، اما نمی‌خواهید به کلاس شخصی بروید، یک برنامه مراقبه خوب را از اینترنت دانلود کنید.

همچنین می‌توانید طیف گسترده‌ای از تفکر، راهنمایی و فیلم‌های آموزشی را در اینترنت پیدا کنید.

برای یک تجربه همه‌جانبه بیشتر، چند مدت از تعطیلاتتان را صرف تماشای انواع مختلف مراقبه کنید.

 

مرحله سوم: کتاب‌های معنوی و متافیزیکی بخوانید

 

کتاب های معنوی و متافیزیکی بخوانید

 

مطالعه کتاب‌های متافیزیکی و معنوی شاید برای همه مفید نباشد، ولی برای برخی از افراد خواندن مقالات و کتاب‌های معنوی کمک می‌کند تا از مدیتیشن درک بیشتری داشته باشند و به آن‌ها درراه تلاش برای صلح درونی و درک معنوی کمک می‌کند.

برخی از کتاب‌های خوب برای شروع عبارت‌اند از: کتاب "یک ذهن عمیق" پرورش حکمت در زندگی روزمره توسط دالایی لاما، "طبیعت واقعیت شخصی" توسط جین رابرتز، "زمین جدید" توسط اکتهارت تل و "یک دقیقه توجه ذهن" توسط دونالد آلتمن.

می‌توانید عناصر خردمندانه‌ای که از متون روحانی یا مقدس برداشت می‌شوند را انتخاب کنید و در طول جلسه مدیتیشن بعدی آن‌ها را بازتاب دهید.

 

مرحله چهارم: در زندگی روزمره تمرکز ذهن را گسترش بدهید.

 

در زندگی روزمره تمرکز ذهن را تمرین کنید

 

تمرکز ذهن نباید به جلسات تمرین شما محدود شود. شما می‌توانید تمرکز ذهن را در طول زندگی روزمره خود تمرین کنید.

به‌عنوان‌مثال، در لحظات تنش، سعی کنید برای چند ثانیه بر تنفس خود تمرکز کنید و ذهن خود را از افکار یا احساسات منفی خالی کنید.همچنین می‌توانید با توجه به غذا و تمام احساساتی که در هنگام غذا خوردن تجربه می‌کنید، ذهن خود را تمرین دهید.

مهم نیست که چه‌کاری را در زندگی روزمره انجام می‌دهید، سعی کنید بیشتر از حرکات بدن خودآگاه شوید و بدانید که در لحظه فعلی چه احساسی دارید. این تمرکز و اطلاع، زندگی آگاهانه است.

 

مرحله پنجم: به شیوه سالم زندگی کنید

 

به شیوه ی سالم زندگی کنید

 

حفظ یک شیوه زندگی سالم. یک شیوه زندگی سالم می‌تواند به مراقبه مؤثرتر و مفیدتر کمک کند. سعی کنید به‌سلامتی، ورزش، و خواب کافی اهمیت بدهید. شما باید از تماشای بیش‌ازحد تلویزیون و سیگار کشیدن قبل از مراقبه خودداری کنید. این فعالیت‌های ناسالم می‌توانند باعث جلوگیری از تمرکز لازم برای مدیتیشن موفق شوند.

 

مرحله ششم: مراقبه (مدیتیشن) یک سفر است

مدیتیشن یک سفر است

 

بدانیم که مراقبه (مدیتیشن) یک سفر است. هدف از مراقبه، آرامش ذهن، دستیابی به آرامش درونی و درنهایت رسیدن به سطح بالایی از آگاهی معنوی است که اغلب به‌عنوان تنها بودن به آن اشاره می‌شود.

ممکن است سال‌ها طول بکشد تا سطح آگاهی بالاتری را به دست آورید.

اما به یاد داشته باشید که مراقبه‌ یک سفر، مشابه با کوهنوردی است. هر گامی در مسیر روشنگری، شمارا به قله نزدیک‌تر می‌کند.

در اوایل کار، شما نباید بیش‌ازحد نگران کیفیت مراقبه‌تان باشید. تا زمانی که در پایان تمرین احساس آرامش، شادی و صلح بیشتری دارید، مدیتیشن شما موفق بوده است.

بخشی از مطلب برگرفته از سایتwikihow.comاست

ترجمه و بروز رسانی توسط سایت خردمندان کسب‌وکار

 

لطفا این مقالات را هم بخوانید:

 "فرکانس انسان، فرکانس هایی به جهان می فرستید"

"جزئیات مراحل «قانون جذب» را چگونه اجرا کنیم"

" تمرکز بر داشته‌ها"

"دوره رایگان آموزش قانون جذب"

  1349        0        رایگان       بازدید : 1842
بازدید : 1825
بازدید : 1775
بازدید : 1406
لطفا برای پیوستن به جمع خردمندان در خبرنامه ثبت نام کنید