بی‌نهایت نعمت، بی‌نهایت فرصت، بی‌نهایت ثروت!!!

آیا قبول دارید جهانی با بی‌نهایت نعمت، بی‌نهایت فرصت و بی‌نهایت ثروت وجود دارد؟

اگر چنین جهانی وجود داشت، آن موقع چه حسی داشتید؟

 

اگر بگویم جواب سوال بالا "بله" است. حاضرید قبول کنید؟ همین دنیای ما دنیای بی نهایت نعمت، بی نهایت فرصت و بی نهایت ثروت است. 

این جمله را با تمام وجودتان باور کنید:

"در جهان هزاران فرصت با درآمدهای میلیارد تومانی و حتی میلیارد دلاری وجود دارد"

این جمله را با تمام وجودتان باور کنید:

"در جهان هزاران نعمت باقابلیت تبدیل‌شدن به بی‌نهایت پول وجود دارد"

شاید سؤال اصلی‌تان این باشد: اگر درست می‌گویید، پس چرا از این هزاران نعمت و فرصت و هزاران میلیارد ثروت خبری در اطرافمان نیست؟ چرا این‌همه فقر و کمبود هست؟ مهم‌تر از همه این‌یک واقعیت است که خواسته‌های نوع بشر نامحدود است و امکانات محدود، همه اساتید اقتصاد این را قبول دارند. حرف تو یک نفر را قبول کنیم یا سخنان آن‌همه استاد و تحصیل‌کرده پرتجربه را؟

من بازهم می‌گویم: "در جهان بی‌نهایت نعمت، بی‌نهایت فرصت و بی‌نهایت ثروت وجود دارد."

 آنچه کم است افراد توانا و باظرفیت جهت تبدیل این فرصت‌ها و نعمت‌ها به مصداق مادی آن است.

چرا در طی سال‌های اخیر تعداد افراد ثروتمند روزبه‌روز بیشتر می‌شود و افرادی با سن‌وسال بسیار کم می‌توانند وارد عرصه ثروتمندان شوند. عرصه‌ای که زمانی جولانگاه پیرمردان و پیرزنان و وارثان ثروتمند بود، الآن پر از جوانان کم سن و سال و با امید است. پر از افرادی است که لبخندی به جمله بزرگان اقتصاد زدند و نخواستند قبول بکنند که حداقل برای آن‌ها، منابع و امكانات محدود است. آن‌ها قبول دارند خواسته‌ها نامحدود است و این را عامل پیشرفت می‌دانند، برخلاف افراد فقیر که خواسته‌های نامحدود را عامل فقر می‌دانند و نداشتن خواسته را ارزشمند می‌دانند. این افراد داشتن خواسته را عامل ثروت سازی و پیشرفت می‌دانند و در کنارش معتقدند خدای آفریننده خواسته‌ها و به وجود آورنده آرزوها، حتماً امکانات و فرصت‌های لازم پیشرفت و ثروت را آفریده است. و وظیفه خود می‌دانند که به‌جای حذف کردن خواسته، ایمانشان را قوی‌تر کنند  چون معتقد به صاحب‌اختیار بودن و صاحب ثروت  و قدرت بودن فردی هستند که بی‌نهایت غنی و بی‌نهایت وهاب است. او دستگیر است و ضعف و لاعلاجی در کارش نیست.

 

بی‌نهایت نعمت، بی‌نهایت فرصت، بی‌نهایت ثروت

 

بحث بر سر کمبود ثروت، نعمت، فرصت و امکانات نیست. حتی بحث بر سر کمبود افرادی که خواهان ثروت و نعمت هستند هم نیست. چون همه ما دوست داریم شرایطمان و اوضاع مالی، مادی و معنوی‌مان از الآن بهتر شود. بلکه بحث بر سر کمبود انسان‌هایی است که حاضر نیستند با ذهنیتی متفاوت به جهان نگاه کنند و در مسیر ذهنیت جدید متعهدانه عمل کنند چون این کار نیازمند انقلابی در فکر و ذهن است. نیازمند عبور از مسیرگذار تغییر ذهن است.

 

"انسان‌هایی با ذهن ثروت ساز کم هستند"

 

یکی از وعده‌های خداوند این است که می‌فرماید:

وَلَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَى آمَنُوا وَاتَّقَوْا لَفَتَحْنَا عَلَيْهِم بَرَكَاتٍ مِّنَ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ وَلَكِن كَذَّبُوا فَأَخَذْنَاهُم بِمَا كَانُوا يَكْسِبُونَ ﴿الأعراف: ٩٦﴾  

"و اگر اهل آبادی‌ها ایمان آورده و تقواپیشه می‌کردند، بی‌گمان برکاتی از آسمان و زمین برایشان می‌گشودیم. ولی آن‌ها تکذیب کردند پس برگرفتیمشان به دلیل آنچه کسب کردند."

برکت هم‌ معنی نعمت‌های معنوی را می‌دهد و هم‌ معنی نعمت‌های مادی را، همان‌گونه که مشاهده می‌کنید ضعف در وجود نعمت ناشی از خود افراد است و نه به دلیل کمبودی در جهان خداوند.

باید با عینکی متفاوت به جهان نگاه کرد جهانی که پر است از نعمت، ثروت و برکت، و نکته جالب این آیه آن است که برخلاف تصور بسیاری از ما ثروت و ایمان نه‌تنها مشکل و تضادی باهم ندارند بلکه در راستای هم هستند، ثروت حلال باشکوه است و جزئی از نشانه‌های ایمان و اگر تکذیب افراد نباشد حتماً ثروتمند خواهند شد.

نکته دیگری که مشخص است این‌که برای کسب ثروت، ایمان و تقوای فرد و جمع لازم است نه طمع، فرصت طلبی منفی، سخت کار کردن و انجام کارهای نادرست.

قویاً معتقدم هیچ ثروت پایداری با اعمال اشتباه به دست نمی‌آید و این قانون خداوند است، با رفتن در مسیری که غلط است هیچ موقع به نتیجه درست نمی‌رسیم. ثروت به‌دست‌آمده از راه غیر صحیح دیر یا زود صاحبش را با خودش خواهد برد و او را اسیر خودش خواهد کرد. و تا نابودی خودش یا صاحبش و یا هردو این اسارت ادامه خواهد داشت.

گاهی افرادی را می‌بینیم که در تفکر ما راه را اشتباه رفته‌اند ولی دارای پول و ثروتی پایدار شده‌اند و نسل به نسل ادامه داده‌اند. آن موقع احتمال دارد این سؤال پیش آید که "چرا این فرد با رفتن درراه غلط به نتیجه درست رسیده است؟"

دو جواب دارم:

 اولین جواب اینکه "هر چیزی که با عقاید ما مطابقت ندارد لزوماً غلط نیست" اگر احساس می‌کنید، روش ثروتمند شدن فرد از راه صحیح نیست در بسیاری از مواقع این احساس و تفکر به‌احتمال بسیار زیاد غلط است یا حاصل برداشتی اشتباه است و یا حاصل احساسات منفی درونی ما مثل بخل، حسادت، کینه و... هر کس باکمی تحقیق می‌تواند آن را تشخیص دهد البته بسته به تصمیم خودش مبنی بر قبول حقیقت دارد.

داستانی بگویم: چند وقت قبل در جمعی بودم راجع به فردی که کار تجارت داشت صحبتی به میان آمده بود این فرد درآمد درست و سیستم درستی را طراحی کرده بود و در کار خرید، تبدیل، بهسازی و فروش ظروف فلزی بود. خدا را شکر درآمد خوبی هم داشت. یکی از افرادی که او راکمی می‌شناخت می‌گفت فلانی به این دلیل ثروتمند است که گنج پیداکرده است!!! و این فرد اصلاً با این ذهنیت نگاه نمی‌کرد که فرد تاجر دارای تجربه چندساله و زحمت‌های چندین ساله و فرد با اعتقادی است. او نظر خود را داشت و بسیاری از ماهم نظر خود را داریم و حاضر نیستیم آن را عوض کنیم حتی اگر درست نباشد. گاهی افراد چنان به عقاید، احساسات و برداشت‌هایشان می‌چسبند که انگار وحی منزل است و بدون خطا، و این‌یکی از ضعف‌های نسل انسان است. به‌صورت خلاصه جواب اول این است که؛ به‌احتمال بسیار زیاد آگاهی و اطلاعات شما در این موضوع کم است یا براثر حدسیات و فرضیات خودتان است، یا براثر اعتماد به صحبت یک نفر مخالف با آن فرد.

دومین جواب اینکه: "این فرد پولدار شده است نه ثروتمند"در موضوع ثروتمند باشیم نه پولدار توضیح دادم، برخی از افراد به‌ظاهر ثروتمند، تنها دارایی‌شان پول است. آن‌ها اسیر پول‌اند و برای به دست آوردن پول حاضرند از هر وسیله‌ای استفاده بکنند. این افراد هدفشان باعث می‌شود که اسیر پول شوند و هرکس که اسیر پول باشد هرچند میلیاردها پول داشته باشد ثروتمند نیستند. و قانون جهان برای این‌ها همان اتفاق را دیر یا زود دارد، یعنی یا پولشان از دست می‌رود یا جانشان و یا هردو.

البته درصد صحیح بودن این جواب بسیار کمتر از جواب اول است من بیشتر به جواب اول معتقدم، چون ایمان‌دارم که برای ثروتمند شدن باید در مسیر درست قرار بگیریم و برای رفتن در مسیر درست اولین قدم ایمان به اعطای کثیر ثروت از جانب خداوند و ایمان به وهابیت و رزاقیت اوست و تلاش برای تقوا و انجام درست کار درست، جزء اساسی در این کار است.

این موضوع جزیی از قوانین جهان است چه بدانیم و چه ندانیم، اگر این خصلت­ها را داشته باشیم و ذهنمان را ثروت ساز پرورش بدهیم و در عمل هم از خودمان مراقبت کنیم و در مسیر درست قدم برداریم ثروت به ما داده خواهد شد و اگر در مسیر درست نباشیم روزی زیادی داده نخواهد شد و همان مقدار مقدر خواهد رسید.

 

بی‌نهایت نعمت، بی‌نهایت فرصت، بی‌نهایت ثروت

 

احتمال دارد سؤال مطرح شود که اگر نعمت فراوان است و اگر فرصت و ثروت فراوان است چه می‌شد خداوند به همه از این ثروت و نعمت بی انتها اعطا می‌کرد؟ آن موقع این‌همه جنگ و بدبختی نداشتیم و مردم باایمان تر می‌شدند، الآن که زیاد اوضاع مالی خوب نیست و ثروت در دست همه نیست ایمان آوردن مشکل‌تر هم هست. اصلاً چرا باید ثروت متصل به ایمان باشد؟

اجازه بدهیم قبل از توضیحم یک آیه از سوره شوری را بیاورم:

"وَلَوْ بَسَطَ اللَّهُ الرِّزْقَ لِعِبَادِهِ لَبَغَوْا فِي الْأَرْضِ وَلَكِن يُنَزِّلُ بِقَدَرٍ مَّا يَشَاءُ ۚ إِنَّهُ بِعِبَادِهِ خَبِيرٌ بَصِيرٌ ﴿ شوری:٢٧﴾ "

"و اگر بسط دهد الله رزق بندگانش را، بی‌گمان در زمین بغی(ستم) می‌کنند، ولی (خداوند) نازل می‌کند به مقداری که در مشیتش است.  به‌راستی او به بندگانش آگاه و بیناست."

با توجه به خصوصیتی که آفریننده انسان از بندگانش خبر دارد مطرح کردن چنین سؤالی درست به نظر نمی‌رسد، متأسفانه ما انسان‌ها در صورت دریافت نعمت بیش از ظرفیت احتمال طغیان داریم. و این احتمال وجود دارد که از راه ناصحیح به دنبال رسیدن به خواسته هابرویم.

 اما وقتی ظرفیت و ذهنیت ثروت را به دست می‌آوریم این موضوع دیگر مطرح نمی‌شود، اگر در ذهنمان خود را لایق و آماده برای ثروتمند و ثروت سازی بکنیم قطعاً کلید برکت و ثروت بی‌نهایت موجود در جهان در اختیار ما قرار داده می‌شود و ما به‌اندازه ایمان و لیاقتمان از ثروت‌ها و نعمت‌های حلال و فراوان دنیا بهره‌مند خواهیم شد.

برخلاف تصور اساتید اقتصاد و متفکران نظریه کمبود امکانات و منابع و نامحدود بودن خواسته‌های انسان‌ها، ما در جهانی پر از برکت و نعمت زندگی می‌کنیم هم نعمت ناشی از رحمانیت داریم و هم نعمت ناشی از رحیمیت ولی تا زمانی که اعتقاد نداشته باشیم و گرفتار ترس از فقر که وعده شیطان است باشیم نه ثروت را خواهیم دید نه باورش خواهیم کرد و نه آن را به دست خواهیم آورد.

از دانستن این موضوع تا اعتقاد قلبی و یقین به بی‌نهایت بودن ثروت، نعمت و امکانات خداوند در جهان مسیرگذاری است که باید توسط خود فرد طی شود و این کار به گفتن و دانستن نیست زمان می‌برد و تلاش می‌خواهد و مهم‌تر از همه صبر می‌خواهد. صبر فراتر از تحمل است، باید برای اینکه تبدیل به انسانی شویم که لایق به دست آوردن ثروت است، آماده‌باشیم و حاضر باشیم از مسیرگذاری که در مرحله دوم آن شرایط خاص تحول بنیادی و عدم ثباتی را که حتماً تجربه خواهیم کرد را باقوت  ادامه بدهیم و از نوساخته بشویم، ذره‌ذره از سوراخ سوزنی رد بشویم و در خارج از آن دوباره از نو با بنیادی قوی‌تر ساخته شویم. باید ظرفیتمان را که قابلیت رشد بی‌نهایت دارد رشد بدهیم و به مرزهایی فراتر از مرز فعلی برویم. باید به سمت تغییر دیدگاه‌ها برویم و خود را از زمین فعلی بکنیم و ناراحت نشویم و در طوفان­ها و سختی­های مسیر امیدوارانه حرکت کنیم:

 

اي دل ار سيل فنا بنياد هستي برکند

چون تو را نوح است کشتيبان ز طوفان غم مخور

 

در بيابان گر به شوق کعبه خواهي زد قدم

سرزنش‌ها گر کند خار مغيلان غم مخور

 

بی‌نهایت نعمت، بی‌نهایت فرصت، بی‌نهایت ثروت

 

انسان به علت ضعف در اعتقاداتش و باور به کمبود ثروت در دنیایی مملو از کمیابی زندگی می‌کند و البته شواهد اثباتش را دارد اما تنها دلیلش این است که او باور ندارد با رشد خواسته‌های ما درهای جدیدی از امکانات و شرایط بر روی ما گشوده می‌شود و در ضمن مصرف ما همیشه کمتر از میزان تولیدی است که اتفاق می‌افتد و این دو مورد باعث می‌شود که دائماً بر ثروت جهان افزوده شود وبر فرصت‌های بی‌نظیر وجدید بیشتری به‌شرط اینکه معتقد باشیم وجود دارند بیناتر می‌شویم.

دنیا به‌هیچ‌عنوان دچار کمبود نعمت، فرصت و یا ثروت نیست اما نسل انسان دچار باور کمبود نعمت و فرصت است. و این ناشی از کمبود ایمان است. هرچقدر هم دلیل منطقی بیاوریم این ترس و این باور ضعیف ناشی از کمبود ایمان است.

 الشَّيْطَانُ يَعِدُكُمُ الْفَقْرَ وَيَأْمُرُكُم بِالْفَحْشَاءِ ۖ وَاللَّهُ يَعِدُكُم مَّغْفِرَةً مِّنْهُ وَفَضْلًا ۗ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ ﴿بقره:٢٦٨﴾

"شیطان وعده می‌دهد شمارا به تهی‌دستی و فرمان می‌دهد شمارا به فحشا. و الله شمارا از جانب خود وعده‌ی بخشش و فضل می‌دهد. و الله گشایشگری داناست."

در دنیای که افراد آن دچار وعده فقر و کمبود شوند، انجام کارهای نادرست و ناشایست برای رفع فقر عادی می‌شود، درحالی‌که اگر ایمان به خدا از صمیم قلب جاری شود، وعده مغفرت و نعمت و روزی مادی و معنوی فراوان حاکم می‌شود و روزگار بهتر خواهد شد.

البته ایمان به زبان و گفتن نیست بلکه به عمل است و عمل نتیجه می‌دهد. روزی ناشی از ایمان به خداوندی که بر کل جهان حاکم است و باید برای به دست آوردن این روزی هم تکانی خورد ولی نه اینکه محتاجانه کار سنگین انجام داد بلکه مشتاقانه باید در  مسیر خداوند حرکت کرد، رشد کرد وهم زمان به بندگانش بی‌منت خدمت کرد:

وَكَأَيِّن مِّن دَابَّةٍ لَّا تَحْمِلُ رِزْقَهَا اللَّهُ يَرْزُقُهَا وَإِيَّاكُمْ ۚ وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ ﴿عنکبوت:٦٠﴾

"و چه بسیار از جاندارانی که نمی‌توانند روزی خود را بر دوش‌هایشان کشند. الله است که آن‌ها و شمارا روزی می‌دهد و شنوای بسیار داناست."

 

بی‌نهایت نعمت، بی‌نهایت فرصت، بی‌نهایت ثروت

 

دوستان من معتقد باشید به بی‌نهایت نعمت و بی‌نهایت ثروت و بی‌نهایت فرصت برای ثروتمند شدن و خود را لایق ثروتمند شدن بدانید و با ذهنیتی متفاوت و ثروت ساز به جهان نگاه کنید و معتقد باشید خداوند وهاب است و رزاق، بسیار داراست و بسیار می‌بخشد فقط کافی است در مسیر درست قدم‌های درست را بردارید و مشتاقانه حرکت بکنید.شادی و اعتماد به خدا را مانند کودکان در وجود خود جاری سازید، اسیر پول نباشید و سعی کنید که بر آن امیر باشید تا رام شما شود، انفاق یکی از کارهایی است که کمک می کند بر پولتان امیر باشید:

مَّثَلُ الَّذِينَ يُنفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ فِي سَبِيلِ اللَّهِ كَمَثَلِ حَبَّةٍ أَنبَتَتْ سَبْعَ سَنَابِلَ فِي كُلِّ سُنبُلَةٍ مِّائَةُ حَبَّةٍ ۗ وَاللَّهُ يُضَاعِفُ لِمَن يَشَاءُ ۗ وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِيمٌ ﴿بقره:٢٦١﴾

"مَثَل کسانی که اموال خود را درراه خدا انفاق می‌کنند، همانند دانه‌ای است که هفت خوشه رویانید، (که) در هر خوشه صد دانه است‌؛ و خدا برای هر کس که در مشیتش باشد چندین برابر می‌دهد. و الله گشایشگری داناست."

 

هادی آقاجانلو- مدیر سایت خردمندان

 

بی‌نهایت نعمت، بی‌نهایت فرصت، بی‌نهایت ثروت

 

لطفا این مطالب را نیز مشاهده نمایید:

ذهنمان را ثروت ساز پرورش بدهیم

ثروتمند باشیم نه پولدار

ثروت حلال باشکوه است

فرمول پولدار شدن و ثروتمند شدن

 

 

  654        0        رایگان       بازدید : 1754
بازدید : 1731
بازدید : 1674
بازدید : 1270
لطفا برای پیوستن به جمع خردمندان در خبرنامه ثبت نام کنید