خانه خردمندان  >  خرد نوشته  >   خرد شخصیت ساز  >  دانلود مقاله

"به هر غیرممکنی که می‌شنوی شک کن"

"به هر غیرممکنی که می‌شنوی شک کن"

 در کودکی فکر می‌کردم که معلمان بسیار باهوش و فوق‌العاده‌اند و از همه‌چیز سردر می‌آورند، کمی که بزرگ‌تر شدم، زمانی که دانشجویان دانشگاه‌ها را می‌دیدم فکر می‌کردم آن‌ها افراد بسیار بااستعداد و خاصی هستند و جزو برترین‌ها و موفق‌ترین‌های جامعه محسوب می‌شوند. چون هرکسی نمی‌توانست وارد دانشگاه شود پذیرش کم بود و شرکت‌کننده‌ها زیاد، وقتی وارد دانشگاه شدم فهمیدم دانشجوها نیز مانند بقیه مردم هستند و فقط برای کنکور تلاش بیشتری کرده‌اند. زمانی فکر می‌کردم فوتبالیست‌های معروف یا بازیگرها انسان‌های متفاوت و سرشار از استعدادهای ذاتی هستند، به‌مرور متوجه شدم آن‌ها نیز افرادی با نبوغ خاص یا استعداد مادر زادی نیستند بلکه آن‌ها افرادی هستند با اشتیاق فراوان و اراده‌ای راسخ برای علاقه و هدف خود تلاش فراوانی و شغلشان را با مسیر رسالت فردی شان هماهنگ کرده‌اند.

همین‌طور چنین دیدگاهی نسبت به ثروتمندان داشتم و آن‌ها را افرادی با نبوغ خاص می‌دانستم و هرچقدر بر آگاهی من افزوده می‌شد پی می‌بردم که آن‌ها نیز افرادی خاص با نبوغ فراوان نیستند بلکه آن‌ها افرادی هستند که برای خود ارزش زیادی قائل‌اند و کار موردعلاقه‌شان را با اشتیاق دنبال می‌کنند. امروز معتقدم که اگر کسی دارای نبوغ خاصی باشد و دیگری فاقد آن باشد یعنی اینکه به عدالت خداوند شک کرده‌ام و اگر فردی باور کند که هیچ استعدادی هم ندارد باز به عدالت خداوند شک کرده است.

 خداوند مهربان همه ما را توانمند آفریده و به همه ما این قدرت و اختیار را داده که بتوانیم از توانمندی‌های خود برای ثروتمند شدن و یا موفق شدن در هر زمینه‌ای که طالب آن باشیم استفاده کنیم و ما را سرشار از استعدادها و امکانات فوق‌العاده آفریده است به شرطی که خودمان باور کنیم و دنبال آن‌ها بگردیم به قول دوستی "روزی ما، تا موقعی که زنده‌ایم می‌آید ولی نه بدون حرکتی از جانب فرد".

با خواستن، تلاش و فرکانسی مثبت در مسیری قرار می‌گیریم که دنیا با تمام امکاناتش ما را به‌سوی هدفمان پیش می‌برد. این اصلاً مسئله‌ی پیچیده‌ای نیست، وقتی می‌خواهیم در زمینه‌ای موفق شویم کافی است ابتدا باید تصمیم بگیریم، سپس مطالعه و تحقیق کنیم تا بفهمیم که در مسیر آن خواسته باید چه چیزهایی را یاد بگیریم، چه تلاش‌هایی بکنیم و چه افکاری را در خود پرورش دهیم.

سپس این کارها را با صبوری انجام دهیم و در این راه مداومت داشته باشیم. راستی می‌دانید منظورم از صبر چیست؟ بگذارید با روایتی بگویم:

از پیامبر اکرم (ص) روایت‌شده که از جبرئیل پرسیدند: معنی صبر چیست؟

جبرئیل گفت: " صبر آن است که در سختی صبر پیشه کنی، چنان‌که در خوشی هستی، و در تهیدستی آن‌چنان‌که در بی‌نیازی، و در بلاها چنان‌که در سلامتی هستی، صبر کنی و از حال خود و بلایی که به تو رسیده است، نزد هیچ مخلوقی شکایت نکنی."

اگر این‌گونه رفتار کنیم بدون شک درراه‌مان موفق خواهیم شد. نباید به برترین‌ها و موفق‌ترین‌ها و ثروتمندترین‌ها به چشم اسطوره نگاه کنیم، ما هم می‌توانیم در هدفمان بهترین باشیم به شرطی که مسیر گذار رسیدن به اهدافمان را  طی کنیم.  

 

 

به هر غیرممکنی که می‌شنوی شک کن

هیچ‌چیز غیرممکن نیست، این کلمه خودش هم فریاد می‌زند که "من ممکن هستم"!

آدری هپبورن

 

وقتی شخصی توانسته در فوتبال بهترین باشد افراد دیگری که علاقه‌مند به فوتبال هستند نیز می‌توانند جزو بهترین‌های فوتبال باشند، داستان لیونل مسی را شنیده‌اید؟

لیونل مسی دارای یك بیماری هورمونی بوده كه در اثر آن ترشحات كافی كه لازمه رشد جسمانی وی بود، بدن وی را تغذیه نمی‌کرد. او در مقایسه با هم‌سن‌وسالان خود بسیار ریزتر و كوتاه قدتر بود.درنهایت پدرش برای مداوای وی تصمیم گرفت او را به اروپا بیاورد و این آغاز سناریوی ورود مسی به بارسا است كه اكنون همه با غرور از او یاد می‌کنند.

او با بیماری‌اش موفق شد، همه می‌توانند به شرطی که حاضر باشند بهای رسیدن به این موفقیت را بپردازند. مثل او فکر کنند، مثل او تلاش کنند و در ضمن امیدوار باشند. در همه موارد چنین است، یعنی در هر زمینه‌ای که بشر توانسته موفقیتی کسب کند برای دیگر افرادی که طالب موفقیت در آن زمینه باشند نیز قابل‌دستیابی است. تنها شرط آن گذراندن مسیر و پرداختن بهای آن است.

 

کودک که بودیم، برای نوشتن مشق‌هایمان چقدر تمرین کردیم؟ ما بزرگ شدیم، قانون دنیا فرقی نکرده است بازهم برای بهتر شدن باید تمرین کنیم.

به هر غیرممکنی که می‌شنوی شک کن

 

سال‌ها دوندگان باور داشتند که نمی‌توان یک مایل را در زیر چهار دقیقه بدوند، ولی دونده‌ای از انگلستان ( راجر بنیستر) در سال 1954خواست که این رکورد را بشکند و یک مایل را در زیر چهار دقیقه بدود. محققان آن زمان این کار را غیرممکن می‌دانستند "ولی ممکن شد"

 ابتدا باور کرد که می‌شود، تصمیم قاطعانه گرفت و با تلاش، برنامه‌ریزی و تمرین توانست به خواسته‌اش برسد و در زیر چهار دقیقه یک مایل را دوید.

 البته بعد از او افراد زیادی این رکورد را شکستند و این نشان‌دهنده‌ی این مطلب است که، اگر کسی تلاش کند به خواسته‌اش می‌رسد حتی اگر آن خواسته نشدنی به نظر برسد و همین‌طور نشان‌دهنده‌ی این مطلب است که وقتی فردی بتواند در زمینه‌ای موفق شود، دستیابی به آن موفقیت برای اشخاص دیگر نیز ممکن و حتی آسان‌تر خواهد بود.

 

دوست من، بسیاری از غیرممکن‌هایی که محققان فکر می‌کردند و بر آن عقیده داشتند بعد از چند سال از بین رفته است.

"به هر غیرممکنی که می‌شنوی شک کن"

نویسنده: سپید

این فایل ها را هم مطالعه فرمایید:

  804        0        رایگان       بازدید : 2018
بازدید : 1564
بازدید : 1525
بازدید : 1475
بازدید : 989