چرا در مسیر موفقیت "دانستن باور کافی نیست؟"

چرا در مسیر موفقیت دانستن باور کافی نیست؟

چند وقت قبل دریکی از جلسات آموزشی‌ام با دوستی راجع به تأسیس و راه‌اندازی کسب‌وکار مشغول صحبت بودم و می‌گفتم که: "برای موفقیت در راه‌اندازی کسب‌وکار باید از یک مسیر سه مرحله‌ای عبور بکنی"

در حین توضیح مراحل مسیر گذار راه‌اندازی کسب‌وکار، به این فرد گفتم: مهم‌ترین مرحله در راه‌اندازی کسب‌وکار بخش نقطه عطف موفقیت یا حالت گذار است.  برای موفقیت در عبور از مرحله حالت گذار باید تمرکز و تلاش زیادی بکنی و در ضمن روی ساختن یک شخصیت قدرتمند و با عزت‌نفس برنامه‌ریزی بکنی.

تفاوت کسب‌وکارهای موفق و شکست‌خورده در عبور یا عدم عبور مناسب از این مرحله است. مرحله‌ای که در آن روح یک کسب‌وکار به وجود می‌آید.

این فرد در جواب صحبت‌های من گفت: "مهم اینه که باورت عوض بشه، بعد از اون می تونی موفقیت‌های زیادی رو به دست بیاری. اصلاً نیاز به تلاش طاقت‌فرسا نیست، میشه بدون سخت کار کردن هم موفق شد.

همین آقای ریچارد برانسون از اول عمرش سختی خاصی رو نکشیده و از حالت گذار هم رد نشده، الآن خیلی ثروتمند و موفقه، اگر من هم باورهای اون رو بدونم موفق میشم"

در اینجا بود که کمی مکث کردم: به نظر شما باید چه جوابی می‌دادم؟ البته قبل از اینکه جواب من را بخوانید خودتان هم وقت بگذارید و نظرتان را در صورت تمایل در این صفحه بنویسید.

 

دانستن باور کافی نیست

 

قبل از اینکه راجع به آقای ریچارد برانسون و شرایط زندگی‌اش و نظر این فرد که اگر "من هم باورهای اون رو بدونم موفق میشم" صحبت بکنم. باید راجع به موضوعات مهم‌تر صحبت بکنم.

دنیایی که ما در آن زندگی می‌کنیم بر اساس قوانین ثابت و خاصی بناشده است و این قوانین با التماس، خواهش و یا پول دادن عوض نمی‌شود.

به‌عنوان‌مثال، ما نمی‌توانیم جاذبه را از بین ببریم، هرچقدر هم تلاش کنیم جاذبه که یک خاصیت ذاتی مواد است از بین نمی‌رود، تنها کاری که می‌توانیم بکنیم این است که با صرف انرژی بر آن غلبه کنیم.

یا اینکه من هم‌زمان نمی‌توانم هم در محل کارم باشم و هم در شهری که شما زندگی می‌کنید. شاید بشود سریع و یا کند به آن محل حرکت کرد، ولی طی یک مسیر برای رسیدن به مقصد یک قانون است و لازم.

در رابطه با کسب‌وکار و حتی زندگی هم این موضوع مطرح است، قانون دنیا این است که اگر ما بخواهیم در یک کسب‌وکار موفق بشویم باید مسیر راه‌اندازی کسب‌وکار را طی بکنیم و در کنارش شخصیت مربوط به آن کسب‌وکار را هم به دست بیاوریم.

 حال سؤال اینجاست نقش باورها در مسیر رسیدن به خواسته‌ها و موفقیت‌ها چیست؟

 باور تعاریف زیادی دارد که در بخش اول کتاب 40+1 باور ریشه ای برای موفقیت در کسب و کار بخشی از این تعریف‌ها را آورده‌ام ساده‌ترین تعریف باور این است که:

باور فکر و گفتگوی درونی که زیاد تکرار شده و به ضمیر ناخودآگاه ما رفته است. البته امروز من کمی کامل‌تر این موضوع را توضیح می‌دهم."باورهای هر کس جزئی از میراث فرهنگی اوست که طی سال‌های سال و با توجه به اتفاقات مختلف ناشی از داشتن عقاید مذهبی، قومیتی، موقعیتی و یا تغییر افکارش به او ارث رسیده است و فیلتر کننده انتخاب‌های فرد از بین انواع انتخاب‌هایی است که دارد."

در بخشی از  دوره عالی "بهبود عزت‌نفس و اعتماد به نفس" و در جلسه  عامل اصلی رسیدن به خواسته‌ها در زندگی و کسب‌وکار- قسمت دوم راجع به نحوه اثرگذاری باورها بر زندگی ما توضیحاتی دادم گفتم باورها از سه طریق بر زندگی ما اثر می‌گذارند:

در اولین طریق باور روش به‌عنوان عامل و فرمان دهنده واکنش‌های ما در اتفاقات شناخته می‌شوند، در دومین طریق به‌عنوان فیلتری هستند که در برداشت ما از محیط و اتفاقات و صحبت‌ها عمل می‌کنند و در طریق سوم به‌عنوان فرکانسی هستند که اتفاقات، افراد و شرایط را در زندگی افراد به وجود می‌آورند. طریق سوم پر از بحث و صحبت است و در مقاله فرکانسی که به جهان می فرستیم راجع به آن صحبت کرده‌ام.

 صحبت دوست من راجع به نحوه اثربخشی دانستن باورها بود و جوابی که من داده‌ام را می‌توانید در ادامه این جلسه تصویری مشاهده کنید:

 

لطفا این مطالب را هم مشاهده نمایید:

ورودی های ذهن مان را کنترل کنیم

دوره عبور از مسیر گذار راه‌اندازی کسب‌وکار

بخش اول کتاب 40+1 باور ریشه ای برای موفقیت در کسب و کار

عامل اصلی رسیدن به خواسته‌ها در زندگی و کسب‌وکار- قسمت دوم

 فرکانسی که به جهان می فرستیم

  1099        mp4        26:21min        26:21min        0        ویژه اعضا         


با درود خدمت استاد ارجمند ، جناب آقاجانلوی عزیز

جهان هستی باورهای ما رو تایید میکنند، یعنی شرایطی برامون ایجاد میکنند که هر باوری که داریم رو به ما ثابت کنه که داریم درست فکر میکنیم و همون باوری که داریم واقعیت جهانه.

از نگاهی دیگر باورها ، همان پرونده های بایگانی شده ی ضمیرناخودآگاه ما هستند که بر اساس اونها ، ضمیرناخوداگاه برای ما تصمیم گیری میکنه و به ما فرمان میده و اوضاع و شرایط رو تغییر میده.

بیرون ز تو نیست آنچه در عالم هست
از «خود» بطلب هر آنچه خواهی که تویی

از «خود» یعنی از «ضمیر ناخودآکاه»

یکی از اصول در راه اندازی کسب و کار اینه که نسبت به شغلی که که در اون مشغول به کار هستیم ، عشق و علاقه داشته باشیم. وقتی که شما مشغول به کاری هستید که عاشقش هستید، دیگه هیچ فعالیتی در اون کار شما رو خسته نمیکنه و احساس زجر نمیکنید.
اگه بعضی افراد موفق مثل آقای ریچارد برانسون میگن که ما در مسیر موفقیتمون سختی نکشیده ایم به معنی این نیست که فعالیتی انجام ندادند، لبکه بخاطر عشق و علاقه ای که نسبت به اون کار داشتند، هیچ زحمت و سختی و زجری رو احساس نکردند.
هر چند ممکنه از نظر بقیه افراد ، فعالیت اون افراد تلاش طاقت فرسا محسوب بشه. ولی اگه از خودشون پرسیده بشه، اظهار میکنند که مشقت و سختی ای رو متحمل نشدند.

بنده هم کاملاً با نظرات استاد آقاجانلو موافق هستم. بنظر بنده بعد از داشتن باورهای درست که اصول و پایه های راه اندازی کسب و کار هستند، داشتن تمرکز هم یکی از مهمترین لازمه های رشد کسب و کار هست. بنده خیلی افراد رو سراغ دارم که تلاش فیزیکی خیلی زیادی میکنند و تمام وقت روی کارشون متمرکز هستند، ولی چون باورهای نادرستی دارند، یا به نتیجه دلخواه نمیرسند و یا بسختی به میرسند. استفاده از اهرمها که استاد آقاجانلو در فایلهای دیگه شون توضیح دادند و الهامات درونی که جزء همون اهرمها هستند و با ساختن باورها به کمک ما می آیند هم لازمه رشد و توسعه کسب و کار هستند. افرادی مثل ریچارد برانسون علاوه بر داشتن باور درست، این تمرکز رو داشتند و از اون اهرمها و الهامات استفاده کردند که تونستند موفق بشن.

نکته ای که به فرمایشات جناب آقاجانلو در مورد باورها اضافه میکنم ، اینه که باور خوب یا باور بهتر ، باوری هست که به ما احساس بهتر و قدرت و انگیزه بیشتری بده. این باور که «لزوماً نباید برای رسیدن به هدف نباید سختی بکشیم و راحت تر هم میشه به هدف رسید، بدون ورشکستگی و زجر» این باور هم به ما انگیزه و احساس بهتری میده و هم افراد و شرایطی رو برامون فراهم میکنه که این باور رو تایید کنند.

با آرزوی سلامتی و موفقیت برای استاد آقاجانلوی عزیز
جواد
ممنون از نظری که فرمودید.
مدیر
49:00
بازدید : 7987
8:25min
بازدید : 6333
1:30:00
بازدید : 4980
4:41min
بازدید : 4821
5:55min
بازدید : 4484
2:56min
بازدید : 3472
24 min
بازدید : 3319
12:42min
بازدید : 2664
لطفا برای پیوستن به جمع خردمندان در خبرنامه ثبت نام کنید