دوره عالی "بهبود عزت‌نفس و اعتماد به نفس " جلسه دوم: رهایی از عذاب وجدان و احساس گناه


دوره عالی "بهبود عزت‌نفس و اعتماد به نفس " جلسه دوم: رهایی از عذاب وجدان و احساس گناه
 
در جلسه دوم دوره عالی بهبود عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس درباره عوامل مهم ضعف عزت نفس توضیح دادم و درباره احساس گناه و راه اصلاح آن و راجع به عوامل بسیار مهم، مطالب ارزشمندی عنوان کرده ام. تمرین مشکلی در جلسه اول وجود داشت که دراینجا راجع به  روش رفع آن صحبت کردم و سه عامل کاهش عزت نفس و عوامل موثر بر خود کم بینی را ارائه داده ام. در جلسه قبل راجع به رفع عامل اول صحبت شد و در این جلسه راجع به رهایی از عامل دوم یعنی عذاب وجدان یا احساس گناه صحبت می کنم.
یکی از راه های امیدواری، توبه و بازگشت به سوی خداست. چه بسا افرادی با مرور پرونده سیاه سابق خود، احساس شرمساری می کنند; به خصوص زمانی که گناهان سنگینی مرتکب شده باشند. در این صورت زنجیر اعمال گذشته که بر دست و پای آنها بسته شده و شکنجه های وجدان و افکار یأس آور که چون کابوسی وحشتناک بر روحشان سایه افکنده، مشکلات روحی زیادی را برای این دسته پدید می آورد.
 
اسلام فراسوی گناه کاران، روزنه ای از امید گشوده و برای جدا شدن از گذشته و آغاز زندگی جدید و حتی تولدی دیگر، (توبه) را پیشنهاد کرده است. این روش به همه نوید می دهد که راه به روی همه باز است. قرآن مجید می فرماید: (قل یا عبادی الذین اسرفوا علی انفسهم لاتقنطوا من رحمة الله ان اللّه یغفر الذنوب جمیعاً; ای پیامبر! به بندگان گناه کار که بر خود ستم کرده اند، بگو از رحمت خداوند ناامید نشوند که خدا همه گناهان را می آمرزد.)31 آیه فوق گسترده ترین آیه قرآنی است که شمول آن، هرگونه گناه را دربر می گیرد و به همین دلیل از امیدبخش ترین آیات محسوب می شود.
 
باز آی، باز آی هر آنچه هستی باز آی
 
گر کافر و گبر و بت پرستی باز آی
 
این درگه ما درگه نومیدی نیست
 
صد بار اگر توبه شکستی باز آی
 
از نظر اسلام، برای توبه، واسطه ای لازم نیست. هر گناه کاری بدون اقرار به گناه خود نزد کشیش یا بندگان دیگر خد، در هر شرایطی و در هر زمانی، با اظهار ندامت و پشیمانی و عزم بر ترک گناه، از خداوند طلب مغفرت می کند. در این صورت با بهره مندی از عفو الهی چنان پاک می شود که گویی هرگز گناهی مرتکب نشده است. امام صادق(ع) می فرماید: (التائب من الذنب کمن لاذنب له; توبه کننده واقعی مانند کسی است که اصلاً گناهی نکرده است)
بخشی از جلسه را از اینجا تماشا کنید: بخشی از جلسه دوم 


لینک های مرتبط با این بحث:

عزت نفس و اعتماد به نفس جلسه اول: بدست آوردن احساس خود ارزشمندی

عزت نفس و اعتماد به نفس جلسه سوم: غلبه بر احساس ناتوانی و بدست آوردن باور توانایی 

 

دوست عزیز این دوره کامل شده است و می توانید آن را به صورت کامل از لینک زیر تهیه نمایید:

"دوره کامل بهبود عزت نفس و اعتماد به نفس "

 
  3657                                1        رایگان


49:00
بازدید : 8768
8:25min
بازدید : 7071
5:55min
بازدید : 5491
1:30:00
بازدید : 5456
4:41min
بازدید : 5253
2:56min
بازدید : 3816
24 min
بازدید : 3764
12:42min
بازدید : 2992
لطفا برای پیوستن به جمع خردمندان در خبرنامه ثبت نام کنید