آیا برای راه اندازی کسب و کار باید دنبال یاد گرفتن تخصص و مهارت بود؟


بخشی از جلسه چهارم دوره عبور از مسیر گذار در راه اندازی کسب کار

آیا برای راه اندازی کسب و کار باید دنبال یادگرفتن تخصص و مهارت بود؟ 

این قسمت از جلسه چهارم دوره کسب وکار سه نکته آموزشی مهم را در خود جاداده است. در اولین موضوع در فاصله فکر برای پاسخ سوالات راجع به داستان خارپشت و روباه توضیح داده شده است.

در بخشی از جلسه چهارم دوره راه اندازی کسب وکار توضیح دادم

در  کتاب خوب به عالی آیزایا برلین، مردم را به دوگروه خارپشت ها و روباه ها تقسیم می کند. "روباه خیلی چیزها می داند، اما خارپشت فقط یک چیز خیلی مهم را می داند." روباه موجودی مکار است، او قادر است راهکارهای پیچیده فراوانی را ابداع کند و دزدکی به خارپشت حمله کند و همه روزه دنبال فرصتی برای به دام انداختن خارپشت می ماند." از سوی دیگر خارپشت موجودی بدقواره و شبیه به آمیزه ای ژنتیکی فی مابین خارانداز و آرمادیلی کوچک است. او مثل اردک راه می رود و روز ساده خود را آغاز می کند و کار او جستجوی غذا و مراقبت از لانه اش است.

روباه در سکوتی نیرنگ آمیز در مسیر او منتظر می ماند و خارپشت تنها یک کار را در برابر روباه انجام می دهد؛ خودش رو جمع کرده و در حصار خارهایش پنهان می شود. روباه هرکاری بکند نمی تواند آن را به دندانش بگیرد و همیشه خارپشت پیروز می شود. استفاده از مفهوم خارپشتی برای موفقیت  در کسب وکار را توضیح داده و در ادامه، به دو سوال همراهان سایت خردمندان کسب و کار پاسخ داده ام. متن سوال ها را در زیر مشاهده می کنید. 

سوال اول:( دقیقا متن سوال ایشان می باشد)

چند ماه پيش مقاله اي را در سايت  12ceo.ir خواندم با عنوان «چرا افراد کم سواد میلیاردر میشوند افراد متخصص برای همیشه کارمند» كه در مقدمه‌اش چنين آمده بود كه : « کسب درجات عالی تحصیلات و مطالعه چند صد کتاب در زمینه خاصی یعنی متخصص شدن در همان زمینه میتواند خیلی هیجان انگیز باشد. اما هرگز شما را میلیاردر نخواهد کرد. البته، اگر هدف شما کسب ثروت و میلیارد شدن نیست؛ مهم هم نیست. میتوانید در هر زمینه ای که علاقه دارید، متخصص شوید و لذت ببرید. اما اگر تصور میکنید برای میلیاردر شدن در کاری، باید در همان زمینه، متخصص باشید متاسفانه سخت در اشتباه هستید.

 چند وقت بعد مقاله ديگري را در سايت chetor.com خواندم با اين عنوان كه: ۷ دلیلی که معدل‌پایین‌ها موفق‌ترین آدم‌های دنیا می‌شوند. و خوب، دلايلي را هم آورده بود از جمله اينكه ۱. آنها زودتر از بقیه می‌فهمند از زندگی چه می‌خواهند ۲. تجربه‌های دستِ‌ اول به دست می‌آورند ۳. ارتباط برقرار می‌کنند ۴. می‌دانند چطور از زندگی لذت ببرند ۵. ساده‌ترین راه‌حل‌ها را پیدا می‌کنند ۶. دنبال آرزوهایشان می‌روند ۷. آنها می‌دانند مبارزه یعنی چه ...» و همه‌ي اين دلايل را شرح داده بودند.

از طرف ديگر در سايتي كه حوزه فعاليتش در زمينه بازاريابي و كسب و كارهاي اينترنتي بود سايت behtarinideh.com يك پادكستي (فايل صوتي) را قرار داده بودند با اين عنوان « تخصص و تحصيلات يا خلاقيت و كارآفريني» كه تقريباً نسخه صوتي همين مقاله ها بود.

آقاي ژان بقوسيان - مدير سايت modiresabz.com هم كه در زمينه آموزش بازاريابي نويت اينترنتي فعاليت دارند فايل صوتي منتشر كردند با اين عنوان : چرا اغلب متخصصان، ثروتمند و موفق نيستند؟

در جاي ديگري ، گروه آموزشي شاهرخي كه موضوع فعاليت شان دقيقاً مثل گروه شما در خصوص مباحث موفقيت و بهبود فردي و روانشناسي ثروت هست هم خلاصه كتاب «چرا اون خنگه پولدار شده، ولي من نشده ام» رو روي سايتشون قرار ميدن. كه ترجمه اي هست از كتاب « How Come That Idiot's Rich and I'm Not? » اثر «Robert Shemin»

 از آقای آقاجانلو و ساير دوستان تقاضا مي كنم اگه در اين خصوص نظراتي دارند كه كمك ميكنه به يك تصميم نهايي كه آيا دنبال تخصص و افزايش مهارت بريم يا نه، به اشتراك بذارند و از آقای آقاجانلو هم خواهش ميكنم با توجه به اهميت موضوع ، در صورت امكان يه كليپ اختصاصي براي اين موضوع اساسي تهيه كنيد. مطمئن هستم كه خيلي از دوستان عليرغم درگير هميشگي با اين موضوع، شايد هيچوقت تا اين اندازه به اون توجه نكرده اند!؟

جواب کامل را در همین بخش جلسه چهارم گفته ام و مختصر اینکه: دو نوع تخصص در کسب وکار داریم. به نظر من تخصص مهم است و  قطعا باید در کاری که از آن در آمد می کنید، تخصص داشته باشید و بهترین آن کار شوید تا بشود بیشترین درآمد را داشت اما سه شرط دیگر را نیز در فیلم توضیح داده ام که باید کنار تخصص داشت.

در ضمن جمله معروف من اینه "تخصص لازمه ولی کافی نیست" اکثر آدم هایی که در مدار  اول تخصص هستند، اسیر دیدگاه ناشی از آن تخصص می شوند واین باعث می شود فرد متخصص زیاد پیشرفت نکند، اما این را بدانید در همه کارها فرد متخصص آن کار پتانسیل دریافت بیشترین درآمد آن کار را دارد نه ثروتمند تر از بقیه شدن.

تخصص و مهارت در راه اندازی کسب و کار

سوال دوم هم این بود:

سلام ممنون از زحمت های شما٬ بسیار فایل خوب و دقیقی بود نکاتی رو آورده بود ین که عالی بود البته کارم رو باید خوبتر شروع کنم اگه میشه لطفا بیشتر توضیح بدید در جایی در برنامه ریزی شخصیتی راجع به برنامه ریزی برای تربیت ذهن ثروتساز صحبت می کنید چطور زمانی که پول نباشه ذهن ثروتساز کمک کننده است؟ وجود پول بسیار برای کسب و کار مهمتر است یا ذهن پولساز؟ چطوری میشه اصلا ذهن پولساز داشت وقتی پول نداری؟

در جواب باید بگویم:

بزرگترین و زمان برترین بحثی که در راه اندازی کسب وکار، با  دوستانی که از من مشاوره می گیرند داریم، همین موضوع است بسیاری از افراد با تغییر ذهن مشکل دارند، خیلی ها حاضرند کارهای عملی زیادی بکنند ولی درون، افکار و باورهایشان را تغییر ندهند، حاضر نیستند دنبال ذهنیت کاسب پولساز باشند، در حالیکه در کتاب 40+1 باور ریشه ای و بنیادی کسب و کار، مهم ترین فرایندگر  و هدایت کننده اعمال مان را باورها ذکر کرده ام. باید باورهای اساسی موفقیت در کسب وکار را دانست و دنبال زرنگ بازی و فن مخفی موفقیت در کسب وکار نبود.   

البته برای سوال دوم در جلسه بعد یک راه حل عملی و یک روش برای" شروع با کمترین هزینه برای راه اندازی کسب وکار " ارائه خواهم داد. و در این جلسه توضیح خواهم داد. بهتر است اگر سرمایه کمی داریم و یا خاک خوری کار را نکرده ایم از لحاظ مالی برای قسمت مالی یک کسب وکار واقعا احتیاط کنیم.

 امیدوارم شاد سربلند موفق و پیروز باشید. کل بحث این جلسه را می توانید از لینک زیر تهیه نمایید:

عبور از مسیر گذار در راه اندازی کسب و کار- جلسه چهارم

برای داشتن یک حرفه‌ی عالی چه کار باید کرد؟

 

 

خردمندان لبخند موفقیت 

  1548                                1        رایگان


با تشکر از استاد آقاجانلو بخاطر پاسخ جامع و کاملشون

یه نکته رو هم اضافه کنم که معمولاً ذهن افراد کم سواد و غیرمتخصص چون برای مسائل پیچیده برنامه ریزی نشده و بهمین خاطر هم باور مشکل و دشواربودن رو ندارند، برای حل مسائل معمولاً راهکارهای ساده تر ارائه میدن و مسائل رو به اندازه افرادباتحصیلات بالا و یا دارای فوق تخصص برای خودشون پیچیده نمیکنن.

جواد
ممنون از توضیح شما، دیدگاه خوبی بود
مدیر
با سلام ، پيشنهاد ميكنم در رابطه با اين مطلب، ويدئوي ديگري را تحت عنوان «چگونه یک متخصص ثروتمند شویم» و به آدرس زير را مشاهده فرماييد:

http://www.modiresite.com/blog/how-to-be-expert
جواد
49:00
بازدید : 7260
1:30:00
بازدید : 4548
4:41min
بازدید : 4376
8:25min
بازدید : 4259
2:56min
بازدید : 3151
24 min
بازدید : 2961
5:55min
بازدید : 2933
12:42min
بازدید : 2486
12:20min
بازدید : 1988
لطفا برای پیوستن به جمع خردمندان در خبرنامه ثبت نام کنید