دوره پیاده سازی نظام آراستگی (5S): جلسه اول نظام آراستگی چیست؟


یکی از مهمترین روش هایی که برای نظم و ساماندهی منزل، مغازه، محیط کار، اداره جات، مراکز بیمارستانی و محیط های صنعتی میشه انجام داد، پیاده سازی نظام آراستگی یا همان 5 اس (5S) است. طی سال های فعالیت در محیط صنعتی این کار را یاد گرفتم و با شاگردی، آموزش و همکاری با اساتید این کار مثل مهندس خان مختاری و مهندس رستمخانی توانستم تا حد امکان این سیستم را در محیط کار پیاده کنم. پیاده سازی نظام آراستگی علاوه بر زیبا سازی محیط کار باعث صرفه جویی در هزینه ها، انبارگردانی خوب و ایجاد حس خوب در کارکنان یک مجموعه، همکاران و خود افراد مشغول به پیاده سازی سیستم می شود. دوست داشتم این فیلم های آموزشی را در اختیار شما دوستان قرار بدهم و در ضمن توضیحاتی را در خدمت دوستانی که تمایل به برداشتن یک گام عملی برای درآمد بیشتر و بهتر از طریق مدیریت با سیستم های به روز دارند ارائه بدهم، متن زیر توضیحات کاملی دارد و توسط دانشگاه علوم پزشکی تبریز ارائه شده است که باذکر منبع در سایت قرار داده ام.
پیشنهاد من این است که فیلم ها را مشاهده کنید و جلسات را مرحله به مرحله در منزل، مغازه، محیط کار، اداره جات، مراکز بیمارستانی و محیط های صنعتی خودتان اجرا کنید.

 S5سر واژه پنج کلمه ژاپنی است.این کلمات با ترجمه مرحوم کاشانی(1382) عبارتند از:
 1-Seiri یعنی سوا کردن غیر ضروری ها ا زضروری ها
 2-Seiton یعنی سامان دادن و مرتب چیدن
 3-seiso یعنی سپیدی و پاکیزگی
 4-Seiketsu یعنی سعی در حفظ وضع مطلوب
 5—Shitsuke یعنی سازمان یافتگی و انضباط کاری

نظام آراستگی S5برای رسیدن به هدف های متعددی اجرامی شود.برخی از مهم ترین هدف ها عبارتند از ایمنی و بهداشت،بهره وری،صرفه جویی در هزینه ها،کیفیت و پیشگیری از خرابی ها.(ابوطالبی، 1381)
 در محیط هایی که بااجرای نظام آراستگی مدیریت می شوند،اشیازاید و غیر ضروری وجود ندارد و اقلام موجود با نظمی خاص مرتب می شوند و این امرتاحدزیادی موجب صرفه جویی و ایمنی محیط خواهد شد.اجرای منظم مراحل نظام آراستگی محیطی پاکیزه وبهداشتی رافراهم می آوردوازهمه مهم ترتلاش برای ایجاد عادت های صحیح درکارکنان مهم ترین عامل درتحقق محیط های آراسته است واین مهم دراجرای بند پنجم حاصل خواهدشد. وجودمحیطی سامان یافته ازلوازم تولید یاارائه خدمات باکیفیت است.


S 5 برای اولین بار بعد از جنگ جهانی دوم در ژاپن شکل گرفت ، اصولی که حاصل نبوغ واستعداد ژاپنی ها نیست ، بلکه ایده اولیه این سیستم از روشKeeping House آمریکایی گرفته شده است .ژاپنی ها ایده اولیه را از آمریکایی ها گرفته و بر اساس فرهنگ خود آن را در قالب پنج اصل 1- Seiri ( سامان دهی ) 2- Seiton ( نظم و ترتیب ) 3- Seiso ( پاکیزه سازی ) 4- Seiketsu (استاندارد سازی) 5- Shitsuke یا به عبارتی S5و به قول ژاپنی ها (( گواس )) ارائه کردند .( عربیان ،1386 )
 ژاپنی ها دامنه کاربرد s5 را به همه صنایع و بنگاه های اقتصادی تسری دادند و آن را نه تنها در حفظ ایمنی و بهداشت محصول بلکه در آراستگی محیط کار و کارکنان در زیبا سازی محیط و صرفه جویی در فضا و مکان و نقل و انتقال و جا به جایی مواد و کاهش ضایعات و دو باره کاری ها و......به کار گرفتند ( همان )
S 5 به شیوه ژاپنی ها و به صورت یک رشته خاص با ادبیات نوشتاری از سال 1985 مطرح شد و در آغازدر قالب 3s ارائه شد . نخستین متن در باب S5 در سال 1986 نوشته شد . در اواخر همین دهه سوزوکی کتاب (( دیباچه ای بر رویکرد جامع ارتقاء بهره وری بهپویی عملی )) را تالیف کرد که فصل هشتم از ده فصل کتاب، به S5 کاربردی اختصاص یافته بود. اما یکی از مهم ترین متون مربوط به S5 تحت عنوان(( S5 پنج کلید برای دستیابی به کیفیت عالی در محیط کار )) توسط تاکاشی اوسادا تالیف و منتشر شد.(خان مختاری 1383)
 این سیستم به لحاظ دستاوردهای بسیار ارزشمندی که دارد به سرعت به بنگاه های اقتصادی کشورهای جهان همچون سنگاپور ، مالزی ، چین ، تایلند ، انگلیس ، اسپانیا و پرتقال و .... راه یافت و مورد بهره برداری قرار گرفت. (عربیان، 1386)
 در ایران آغازگر S5 سازمان نوسازی صنایع در صنایع خودرو سازی است . فعالیت های عملی در این زمینه از سال 74 آغاز شد و شرکت سایپا و ایران خودرو پیشگامان این حرکت اند .
 مرحوم مجتبی کاشانی این نظام را در صنعت خودرو سازی رواج داد و کار بزرگ از(( گاراژ تا کلینیک )) را به انجام رساند و به همین لحاظ از او با عنوان پدر S5 در ایران یاد می کنند ( همان ). آن مرحوم در کتاب نقش دل در مدیریت (1382) به منظور بومی سازی مفاهیم S5 و ارتباط دادن آن با مفاهیم فرهنگی بحث هفت سین صنعتی را مطرح کرد .ایشان با توجه به کار ژاپنی ها که مفهوم House Keeping را ازفرهنگ آمریکایی گرفته و در قالب فرهنگ ژاپنی ارائه دادند، مفهوم S7 را از شرکت های ژاپنی اخذ کرد و آن را با مفهوم هفت سین نوروز ایرانی درهم آمیخت و با نام (( هفت سین نظام صنعتی )) مطرح کرد .از نظر ایشان هفت سین صنعتی چنین است :
1- سوا کردن 2- سرو سامان دادن 3- سپیدی و پاکیزگی 4- سعی در حفظ وضع مطلوب 5- سازمان یافتگی و انضباط 6- سخت کوشی و با تمام نیرو کار کردن 7- سماجت در انجام یک کار خوب تا مرز عادت .
 نظام آراستگی( S5) در بخش صنعت و خدمات تا حدودی جای خود را باز کرده است اما درآموزش وپرورش و واحد های آموزشی اقدام قابل توجهی صورت نگرفته است.

 

نظام آراستگی

 

دوره پیاده سازی نظام آراستگی (5S)

دوره پیاده سازی نظام آراستگی (5S): جلسه دوم شناسایی محیط کار

دوره پیاده سازی نظام آراستگی (5S): جلسه سوم پاک سازی و ساماندهی
 

لطفا این فایل ها را هم ببینید:

جلسه دوم نحوه کنترل کیفیت (QC) و روش ثبت نتایج آزمون

  2847        MP4                        1        رایگان


49:00
بازدید : 8768
8:25min
بازدید : 7071
5:55min
بازدید : 5491
1:30:00
بازدید : 5456
4:41min
بازدید : 5253
2:56min
بازدید : 3816
24 min
بازدید : 3765
12:42min
بازدید : 2992
لطفا برای پیوستن به جمع خردمندان در خبرنامه ثبت نام کنید